کابل های هالوژن فری

کابل های هالوژن فری

همه چیز درباره کابل های بدون هالوژن

شناخت و اهمیت کاربرد کابل هالوژن فری در سیسیتم های اعلام واطفا حریق

برای برسی بهتر کابل های هالوژن فری  باید بدانیم، هالوژن چیست؟

هالوژن‌ها موادی سمی هستند ودر صورت پیوند با هیدروژن، اسیدی تولید می‌کنند که باعث خفگی افراد می‌شود  این گروه خاصی از عناصر است که می‌توانیم به تفصیل درباره آن صحبت کنیم. آنچه باید بدانید این است که هالوژن‌ها برای انسان بسیار مضر هستند. آنها حتی در صورت قرار گرفتن در معرض مقدار مشخصی کشنده خواهند بود.

هالوژن‌ها 5 عنصر غیر فلزی در گروه 17 جدول تناوبی، یعنی فلوئور، کلر، برم، ید و آستاتین هستند.

 کابل ها ی هالوژن فری سال‌هاست که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها در فضاهای عمومی، جایی که مردم در آن زندگی می‌کنند، کار می‌کنند و حرکت می‌کنند، استفاده می‌شوند. این کابل‌ها از نظر ایمنی در برابر آتش بهتر از کابل‌های معمولی هستند و آسیب کمتری دارند.در این مقاله همه آنچه را که باید در مورد کابل هالوژن فری بدانید به شما خواهیم گفت.

 

ترکیبات بدون هالوژن در تعدادی از کاربردها در صنعت کابل کشی از دهه ۱۹۷۰ استفاده مورد استفاده قرار گرفته است. رویدادهای بزرگ آتش سوزی که در آن زمان رخ میداد  آگاهی بیشتری را نسبت به استفاده از ترکیبات بدون هالوژن در کابل‌ها افزایش داده است. در صورت آتش سوزی، هالوژن‌هایی که در مواد کابل ادغام می‌شوند آزاد می‌شوند و ممکن است توسط افراد استنشاق شوند. یکی از قابل توجه ترین رویدادها آتش سوزی در ایستگاه متروی Kings Cross لندن بود.

در سال ۱۹۸۷، ۳۲ نفر در جریان این فاجعه جان باختند. تحقیقات نشان داد که اکثر مرگ و میرها ناشی از گازهای سمی و دود استنشاق شده است. پس از این فاجعه، اجازه استفاده از کابل‌های هالوژن در سیستم متروی لندن داده نشد. در نتیجه، بسیاری از صنایع و بخش‌ها دیگر نمی‌خواستند از کابل‌های هالوژن‌دار استفاده کنند.

مواد حاوی هالوژن گازهای خورنده و سمی منتشر می کنند. گازهای خورنده می‌توانند به تجهیزات (الکترونیکی) و موارد مشابه آسیب برسانند. این تمرکز اصلی در مراکز ارتباطات و داده و سازمان‌های مخابراتی بود. در سال ۱۹۸۸، شرکت تلفن بل در ایلینوی دچار آتش سوزی شد. علاوه بر این که ۳۵۰۰۰ نفر قادر به برقراری تماس نبودند، شرکت متحمل میلیون‌ها دلار ضرر شد. تجهیزات آنها در اثر آتش سوزی از بین نرفته است اما در اثر گازهای خورنده آسیب جبران ناپذیری دیده بود.

گازهای سمی یک خطر بزرگ در فضاهای بسته هستند. مثالی از کینگز کراس یا فاجعه‌ای مشابه در سال ۲۰۰۳ در ایستگاه متروی کره جنوبی که در آن ۱۲۰ نفر کشته شدند را در نظر بگیرید. گازهای سمی احتمال فرار را کاهش می‌دهد. پس از استنشاق، به سرعت بر بدن انسان تأثیر می‌گذارد و منجر به مرگ می‌شود.

برای برسی درست عملکرد های کابل های تولید شده آزمون استاندارد انتشار گازهای اسیدی (آزمون هالوژن فری)  مطابق با استاندارد IEC 6050-1  ,   IEC 6075-2  رو بری رو کابل ها انجام میدهند.

هدف از انجام آزمون هالوژن فری : تشخیص میزان اسیدی بودن گازهای خارج شده هنگام سوختن کابل با اندازه گیری PH و رسانایی الکتریکی میباشد.

شرکت آتش مهار خلیج فارس با در نظر داشتن اهمیت استفاده از کابل های هالوژن فری در سیستم اعلان و اطفا حریق، کابل های  مورد استفاده در پرژه ها  را از برند های هم چون توس کابل که داری تائیده LPCB انتخاب میکند.