تفاوت اعلام حریق  متعارف (کانونشنال) و آدرس پذیر(آدرسیبل)

تفاوت اعلام حریق متعارف (کانونشنال) و آدرس پذیر(آدرسیبل)

تفاوت اعلام حریق متعارف (کانونشنال) و آدرس پذیر(آدرسیبل)

تفاوت اعلام حریق  متعارف (کانونشنال) و آدرس پذیر(آدرسیبل)

در ابتدا با توضیح کوتاهی در ارتباط با عملکرد سیستم های اعلام حریق شروع می کنیم.

سیستم های اعلام حریق دارای کنترل پنل هستند. که با المان هایی مانند انواع دتکتورها دودی و حرارتی و ...، شستی، آژیر و  ارتباط برقرار می کند. تا در هنگام وقوع حریق  به ساکنان ساختمان در مورد آتش سوزی هشدار دهند و همچنین به اسپرینکلر سیگنال می دهد تا فعال شود.پنل اعلام حریق به عنوان “مغز” سیستم عمل می کند. و در صورت تشخیص آتش سوزی با اعلام سیکنال به  سیستم اطفاء حریق آبی ساختمان را فعال می کند. با این حال ، نحوه ارتباط دستگاه های تشخیص با پنل کنترل بسته به نوع سیستم متفاوت است.

 

استفاده و انتخاب سیستم مناسب اعلام حریق فقط یک نیاز نمی باشد، بلکه بستگی به نیاز کاربر انتخاب بین هزینه کمتر، کارایی بیشتر و کاهش زمان نصب می باشد.

سیستم کانوشنال یا  متعارف برای مکان های کوچک، قابل استفاده است. این سیستم در مواقع تشخیص حریق جداگانه بصورت مجزا از دیگر زون ها شروع به اعلام می کند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر معولا برای ساختمان های بزرگ استفاده می گرددسیستم های اعلام حریق آدرس پذیر با توجه به موقعیت مکانی کاشف ها، محل وقوع حریق را تشخیص و از طریق پنل اعلام اقدام به اطلاع رسانی می نمایند.

مرسوم ترین انواع اعلام حریق امروزه در بازار نوع کانونشنال یا متعارف وآدرسیبل آدرس پذیر می باشند. در هر دو نوع وسایل مربوطه به پنل مرکزی وصل می شوند. فرق اصلی در نوع این است که در مدل آدرس پذیر دقیقا مشخص می شود که چه دستگاهی فعال شده است.

                                           

 

 

تفاوت سیستم متعارف (کانونشنال) و آدرس پذیر چه چیزی می باشد؟!

در تفاوت اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر می توان گفت تمام وسایل وصل شده به سیستم آدرس پذیر دارای آدرس مخصوص به خود می باشند. هر زمانی که آتش تشخیص داده شود، وسیله تشخیص دهنده اطلاعات خود را به سیستم مرکزی فرستاده و مشخص می شود کدام وسیله دقیقا فعال شده است. این قابلیت باعث می شود که شما دقیقا محل آتش را تشخیص دهید و برای خاموش کردن آتش سریعا اقدام کنید.

در سیستم های متعارف هیچ  مکانیزمی جهت تشخیص نقطه آتش  به صورت دقیق وجود ندارد. اما با توجه به قابلیت Zone بندی، به صورت کلی می توانید محل آتش را تشخیص داد. به صورت مثال می توان گفت اگر شما یک ساختمان دو طبقه داشته باشید که بخواهید برای آن سیستم متعارف طراحی کنید طبقه اول را در Zone اول و طبقه دوم را در Zone  دوم قرار خواهید داد.

حال اگر آتشی در طبقه اول رخ دهد چراغ Zone اول روشن شده و متوجه میشوید حریق  در طبقه رخ داده است ، اما اینکه دقیقا کجای طبقه اول مشخص نمی باشد.

تفاوت کابل  کشی اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف ؟!

در نوع متعارف کابل کشی به شکل ستاره ای می باشد که پنل در مرکز قرار خواهد گرفت ولی در مدل آدرس پذیر تمام تجهیزات و پنل مرکزی در یک حلقه قرار خواهند گرفت.

مقایسه قیمت اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

کدامیک ارزانتر است؟!

سیستم های متعارف قیمت پایین تری در تجهیزات اولیه دارند، اما  برای نصب نیازمند به هزینه زیادی می باشند. این به دلیل ستاره ای بودن سیم کشی می باشد و هر وسیله باید جداگانه به پنل وصل شود. ولی در سیستم آدرس پذیر تمام تجهیزات در یک حلقه قرار می گیرند. شاید الان این مفهوم که چرا قیمت نصب تجیهزات متعارف بیشتر می باشد برای خواننده مشخص تر باشد که به دلیل طولانی بودن کابل کشی از نظر متراژ و همچنین زمان نصب برای نصاب !

از طرف دیگر سیستم های آدرس پذیر دارای مکانیزم هایی می باشند که می تواند شما را در هزینه های مالی به شدت صرفه جو تر کند! به عنوان مثال در دتکتور های آدرس پذیر جریان هوا مدام سنجیده می شود و احتمال آلارم  کاذب یا همان هشدار، به صورت خطا کمتر خواهد شد!

 

 

 

مقایسه قابلیت اطمینال اعلام حریق کانونشنال و آدرس پذیر؟!

اگر تا اینجای مطالب را خوانده باشید خیلی راحت جواب این سوال برای شما باید مشخص شده باشد: آدرس پذیر! به این دلیل که در سیستم های آدرس پذیر تجهیزات در یک حلقه می باشند و قطع شدن یک وسیله منجر به اختلال بقیه وسایل نخواهد شد. همچنین ما مفهوم و وسیله ای به نام Isolator   داریم که هر قسمت را جدا می کند در سیستم های آدرس پذیر و اگر قطعه ای آسیب ببیند به سایر دستگاه ها آسیبی وارد نخواهد شد و به درستی کار خود را انجام خواهند داد. ولی در سیستم متعارف به علت استفاده نکردن از حلقه خارج شدن هر قطعه از مدار احتمالا باعث مختل شدن بقیه وسایل خواهد شد.

نتیجه گیری :

به صورت کلی سیستم آدرس پذیر انتخاب مناسب تری می باشد، زیرا در زمان تشخیص  آتش شما در زمان کمتری  رابرای  پیدا کردن نقطه آتشسوزی نیاز دارید و با توجه به سرعت بالا تشخیص مکان  تلفات کمتری  در حادثه میبیند، در نتیجه آسیب کمتری خواهید دید و هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. همچنین از لحاظ هزینه نصب به علت سادگی در نصب در هزینه و زمان صرفه جویی میشود. تنها تفاوت که هنوز برخی دنبال سیستم های متعارف هستند قیمت اولیه پایین تر تجهیزات متعارف می باشد که باعث می شود محل یا شرکت های کوچک هنوز به دنبال سیستم های متعارف برای استفاده باشند.