تفاوت لوله PVC  با U-PVC  چیست؟

تفاوت لوله PVC با U-PVC چیست؟

تفاوت لوله PVC با U-PVC چیست؟

تفاوت لوله PVC  با U-PVC  در چیست؟

گرچه می توان گفت اصلی ترین و بارزترین تفاوت لوله PVC و UPVC در نحوه تولید آنها و وجود ماده ای به نام فتالات در لوله PVC است اما همین تفاوت کوچک باعث شده است که از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی نیز تفاوت هایی بین این دو نوع لوله به وجود بیایئ که شامل موارد زیر می باشد.

در این مقاله با انواع لوله های PVC آشنا خواهیم شد

دو فرایند اصلی که در تولید لوله PVC استفاده می شود، عبارتند از اکستروژن برای تولید محصولات پیوسته نظیر لوله PVC، و قالب گیری برای محصولات مجزا نظیر اتصالات اکسترودر به عنوان قلب فرآیند تولید لوله PVC دارای یک سیلندر با المنتهای حرارتی قابل کنترل است که در آن مارچیچ های دقیقی می چرخند. 

PVC چیست؟

پی وی سی پلیمر متشکل از 43% هیدروکربن و 57% کلر است و از پلیمرزاسیون مونومروینیل کلراید حاصل می شود، این مونومر از کلر شدن مستقیم اتیلن، با استفاده از کاتالیزور و سپس پیرولیز اتیلن دری کلرید در واحد شکست گرمایی خوراک بر پایه نفت یا هیدروکربن های گاز طبیعی نظیر اتان، پروپان یا بوتان بدست می آید.

U-PVC چیست؟

 U-PVC(یو پی وی سی) از طریق فرآیند فشاری و دمایی پودر خام PVC تولید می گردد.

ماده ای که U-PVC نامیده می شود به پلی وینیل کلراید مرم نشده (سخت) اشاره دارد.

اگر علامت U-PVC برای آمیزه ای بکار رود یعنی در فرمولایسون آن به هیچ وجه از نرم کننده استفاده نگردیده است.

                       

انواع لوله های PVC

MPVC چیست؟

پلی وینیل کلراید اصلاح شده با خ.اص بهینه است که با افزودن اصلاح کننده منجر به تولید لوله ایی با خواص مکانیکی بالا از جمله سختی و چقرمگی می شود. این لوله ها دارای مقاومت بالا نسبت به ضربه هستند و کاربرد گسترده ای در کاربردهای صنعتی فشار قوی و تصویه آب دارند.

ضخامت دیوراه این لوله ها کمتر از UPVC  است و این تضمین می کند که موادکمتری در طول فرآیند تولید استفاده می شود و در نهایت منجر به تولید محصولی سبکتر می شود.بنابراین حداقل رد پای کربن برجای می گذارد.

OPVC چیست؟

 به پلی وینیل کلراید آرایش یافته به نسبت داده می شود. در فرآیند تولید، تیوبی با دیواره ضخیم اکسترود شده (خوراک) و در دمای مورد تثبیت شرایط می شود.فرآیند ایجاد آرایش یافتگی در جهت محیطی و محوری تحت شرایط کنترل شده فعال می شود.پس از فرآیند ایجاد آرایش یافتگی، لوله به سرعت تا دمای محیط خنک می شود.این فرآیند منجر به بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی لوله می شود.این لوله ها نسبت به خراش مقاوم ترند و خطری برای رشد سریع ترک در آنها وجود ندارد

کاهش ضخامت دیواره منجر به صرفه جویی در مواد و انرژی نیز می شود.این لوله ها 35% سبک تر با حمل ونقل راحت تر نسبت به لوله های PVC معمولی است.

PVC-P چیست؟

در این لوله ها به مقدار قابل توجه ای نرم کننده استفاده می شود، به حدی که محصول بدست آماده نرم و قابل انعطاف است.

CPVC چیست؟

این لوله ها پلی وینیل کلراید کلرید شده برای انتقال سیالات داغ استفاده می شود و قادر به تحمل دمای بالاتری هستند.این لوله ها به علت داشتن گروه کلر بیشتر مقاومت بیشتری در برابر رشد جلبک و باکتری دارد.