سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد ( Access Control System ) بعد از دزدگیر اماکن یکی از مهم ترین و ضروری ترین سیستم‌ها برای برقراری امنیت در یک ساختمان می‌باشد. سیستم کنترل تردد، ورود و خروج افراد به یک مکان را تحت کنترل داشته و تنها به افراد محدودی اجازه ورود و یا خروج از مکان مورد نظر را می‌دهد. سیستم کنترل ورود و خروج افراد، تردد فیزیکی افراد به اتاق‌ها، محوطه‌ها، کلاس‌ها، ساختمان‌ها و مکان‌های مد نظر را کنترل و محدود می‌کند. سیستم کنترل تردد یا اکسس کنترل معمولاً برای زیر نظر داشتن ورود و خروج کارمندان و پرنسل مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیتا سنتر ها یکی از مکان‌های مهمی هستند که برای تامین امنیت آنها از سیستم‌ کنترل ورود و خروج افراد یا اکسس کنترل استفاده می‌شود. سیستم کنترل تردد برای کنترل ورود و خروج افراد به داخل دیتاسنترها، نیازمند دسترسی به اسناد هویت کاربران، اطلاعات بیومتریک، گزارشات و کارت‌های کنترل تردد پرسنل می‌باشد تا با بررسی افراد و اطلاعات ظاهری و شخصی آنها، تشخیص دهد افراد اجازه‌ی ورود به دیتارسنترها را دارند یا نه.

سیستم اکسس کنترل یا کنترل تردد این امکان را به شما می‌دهد تا مشخص کنید چه افردی، چه روزی و چه ساعتی از شبانه روز امکان ورود به چه بخشی از ساختمان یا مکان مورد نظر را دارند. سیستم کنترل ورود و خروج افراد نصب راحتی داشته و به راحتی بر روی انواع درب‌ها و ورودی‌ها نصب می‌شود.

                                                                           

سیستم کنترل تردد چگونه کار می‌کند؟

سیستم های کنترل تردد متصل به درب با یک دستگاه قفل الکترونیکی کار می کنند که این درها می‌توانند درهای ورودی و اصلی و یا درهای داخل محیط باشند. در برخی سیستم‌ها و طبق برنامه ریزی قبلی، کاربر برای ورود به بخش مورد نظر نیازمند ارائه کارت و یا کد می‌باشد. کارت روی یک کارت قرار گرفته و یا روی آن کشیده شده و کد در صفحه کلید وارد شده و در صورت تایید هر کدام از آنها، درب باز شده و اجازه ورود صادر می‌شود. سیستم‌ کنترل تردد نصب شده بر درها، دارای یک دستگاه کنترلر بوده و این کنترلر نیازمند یک نرم افزار می‌باشد. این نرم افزار روی سرور اصلی که ممکن است صدها دستگاه کنترل تردد را مدیریت کند، اعمال و اجرا می‌شوند.

سیستم‌های آلارم و ویدیویی از جمله سیستم‌هایی هستند که می‌توانند در کنار سیستم کنترل تردد مورد استفاده قرار بگیرند و بهترین ترکیب برای کنترل ورود و خروج افراد را تشکیل دهند. این ترکیب به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر زیر نظر داشتن تردد افراد به مکان مورد نظر، بتوانید هر چیزی که باعث به صدا در آمدن آلارم می‌شود را مشاهده و کنترل کنید.

 

انواع اکسس کنترل

سیستم کنترل تردد به طور کلی وظیفه‌ی تحت نظر داشتن تردد افراد به مکان خاصی را بر عهده دارند. انواع اکسس کنترل از دو جهت قابل بررسی هستند. انواع اکسس کنترل از جهت تردد به دو شاخه‌ی کلی سیستم کنترل تردد افراد و سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه تقسیم می‌شود و از جهت نوع سیستم به دو نوع سیستم کنترل تردد مستقل ( Stand Alone ) و سیستم کنترل تردد تحت شبکه ( Networkable ) تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع اکسس کنترل می‌پردازیم.

 

سیستم کنترل تردد افراد

سیستم کنترل تردد افراد در سیستم های حفاظتی و امنیتی یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدار ترین انواع سیستم‌ کنترل تردد هوشمند می‌باشد. این سیستم کنترل تردد که بیشتر در ادارات، شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، رفت و آمد و تردد افراد اعم از کارمندان و پرسنل و... را کنترل و ثبت و ضبط می‌کند. اداره‌های پلیس از جمله مکان‌هایی می‌باشند که از سیستم کنترل تردد افراد جهت جلوگیری از ورود افراد نامربوط به بخش مورد نظر استفاده می‌کنند. سیستم کنترل تردد افراد با بررسی افراد وارد و یا خارج شده از سازمان و اداره مورد نظر، امنیت شما را تامین و تضمین می‌کند. سیستم کنترل افراد خود نیز به سه دسته‌ی سیستم کنترل تردد بیومتریکی افراد، سیستم کنترل تردد غیر بیومتریکی افراد و دستگاه ساماندهی تردد ترکیبی افراد تقسیم می‌شوند.

 

سیستم کنترل تردد بیومتریکی افراد

این سیستم اکسس کنترل بر مبنای خصوصیات بیولوژیکی افراد، ترددها را بررسی و مدیریت می‌کند. این سیستم که به آن دستگاه بیولوژیکی ثبت تردد افراد نیز می‌گویند، با به خاطر سپردن و در دست داشتن مشخصات بیولوژیکی و ظاهری افراد از جمله نوع عنبیه چشم، زوایای چهره، اثر انگشت و... ، ورود و خروج آنها را کنترل و مدیریت می‌کند. این سیستم‌ها، به طور کلی بسیار پرطرفدار بوده و در ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد، این نوع سیستم اکسس کنترل برای مدیریت تردد افراد نیازمند مشخصات اطلاعات بیومتریک کارمندان و پرسنل می‌باشد. با توجه به این سیستم، سیستم‌های کنترل ترد دیگری نیز از جمله سیستم مدیریت تردد تشخیص چهره، سیستم ساماندهی تردد عنبیه چشم و دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی تولید و به بازار عرضه شدند. سیستم کنترل تردد بیومتریکی بهترین گزینه برای کنترل رفت و آمد افراد در سازمان‌ها و ادارات بزرگ می‌باشد. همانطور که گفته شد، سیستم کنترل بیومتریکی افراد خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. انواع اکسس کنترل بیومتریکی افراد شامل دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی و تشخیص چهره می‌باشد.

                                                                                                 

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی و تشخیص چهره

این سیستم‌ها یکی از انواع اکسس کنترل بوده که بسیار امنیت بالایی دارند و در گذشته تنها توسط موسسات رده بالا مورد استفاده قرار می‌گرفتند. علت امنیت بسیار بالای این سیستم‌ها، شخصی بودن ویژگی‌های ظاهری افراد می‌باشد. چشم و اثر انگشت مشخصاتی شخصی بوده و قابل دور زدن نمی‌باشند. این در صورتی است که در صورت لو رفتن رمز سیستم کنترل ورود و خروج افراد رمزی و یا دزدیده شدن کارت مورد قبول سیستم کنترل تردد کارتی، امنیت به خطر افتاده و امکان تردد صادر می‌شود. دستگاه‌های کنترل بیومتریکی از اسکنرهای بیومتریک برای شناسایی افراد استفاده می‌کنند که همین امر باعث امنیت بسیار بالای آنها می‌شود. دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، اسکنر شبکیه و اسکنر عنبیه از جمله رایج‌ترین، امن ترین و پرکاربردترین سیستم‌های کنترل تردد بیومتریکی افراد می‌باشند.

 

سیستم کنترل تردد غیر بیومتریکی افراد

سیستم اکسس کنترلی که بدون توجه به مشخصات ظاهری و فیزیکی افراد، تردد را کنترل و ثبت و ضبط می‌کند، سیستم اکسس کنترل غیر بیومتریکی نامیده می‌شود که خود به دو نوع سیستم کنترل تردد کارتی و سیستم ثبت تردد رمزی تقسیم می‌شود. این سیستم بدون نیاز به چک کردن افراد از نظر ظاهری و تنها با ارائه کارت یا رمز، اجازه یا عدم اجازه ورود را صادر می‌کند.

 

سیستم کنترل تردد کارتی

این سیستم، یکی از مهم ترین انواع اکسس کنترل بوده و به یک کارتخوان و به در متصل می‌شود. برای ورود از طریق این سیستم اکسس کنترل، باید کارت را روی دستگاه کارتخوان قرار داده یا آنم را درون آن بکشید، سیستم کنترل تردد کد مشخص شده بر روی کارت را چک کرده و به شما اجازه یا عدم اجازه ورود می‌دهد. این سیستم اکسس کنترل با مشخصات ظاهری و فیزیکی شما کاری نداشته و تنها با کارت و کد درج شده بر روی آن، رفت و آمد شما را کنترل می‌کند. با استفاده از این سیستم کنترل تردد نه نیازی به کلید هست و نه شناسایی چهره.

 

سیستم کنترل تردد رمزی

این سیستم اکسس کنترل، با وارد کردن رمز یا پین، به افراد اجازه تردد می‌دهد. سیستم در این روش امن بوده و در بانکداری‌ها و برای دسترسی به حساب‌ها و ایمیل‌ها استفاده می‌شود. استفاده از سیستم کنترل ورود و خروج افراد با استفاده از رمز، مزایا و معایبی دارد. یکی از این مزایا ورود آسان می‌باشد؛ چرا که شما برای ورود نها نیاز به یک کد دارید. اما همین کد یکی از معایب سیستم اکسس کنترل رمزی می‌باشد چرا که در صورت فراموشی رمز، اتفاقات جبران ناپذیری افتاده و ورود بدون کد تقریباً غیر ممکن خواهد بود. همچنین توصیه می‌شود برای امنیت بیشتر، کد مورد نظر هر چند وقت یک بار تغییر کند و کد جدیدی جایگزین آن شود.

این نوع سیستم کنترل ورود و خروج افراد معمولاً در شرکت‌های خصوصی و کوچک مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل وجود تعداد بالای پرسنل و کارمندان، گزینه‌ی مناسبی برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نمی‌باشد؛ چرا که استفاده از چندین رمز عبور و یا یک رمز عبور مشترک برای چندین درب، فرایند کنترل تردد را پیچیده کرده و دارای امنیت بالایی نمی‌باشد.

 

سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه

سامانه کنترل تردد خودرو و وسایل نقلیه به صورت خودکار و اتومات به کنترل رفت و آمد آنها می‌پردازد. کنترل مانع تردد، عکسبرداری از وسایل نقلیه، مدیریت لیست وسایل حمل و نقل و... از جمله اقداماتی‌ست که سیستم اکسس کنترل خودرو و وسایل نقلیه جهت کنترل تردد انجام می‌دهند. ساز و کار این سیستم کنترل تردد بین صورت است که هنگام ورود وسیله‌ی نقلیه به منطقه‌ی مشخص شده، دوربین پس از عکس گرفتن از آن و چک کردن خودرو یا سایر وسایل نقلیه با قوانین و مقررات از پیش تعیین شده، اجازه تردد یا عدم تردد را صادر می‌کند. این سیستم می‌تواند با توجه به پلاک و برنامه‌ی ارائه شده اجازه ورود ساعتی، روزانه و یا ساعتی را ارائه دهد. این بدین معنی است که پلاک وسیله نقلیه با ثبت شدن در دیتابیس، با اجازه‌های از پیش مشخص شده چک کرده و در صورت تطابق، اجازه ورود صادر می‌شود.

 

سیستم کنترل تردد مستقل ( ( Stand Alone

سیستم کنترل ورود و خروج افراد مستقل، بدون نیاز به برنامه و نرم افزار و به کمک یک حافظه داخلی تردد را کنترل می‌کند. برنامه ریزی و دریافت اطلاعات سیستم کنترل تردد مستقل از طریق لپ تاپ، اتصال به پرینتر و یا کی پد کارت خوان انجام می‌گیرد. سیستم اکسس کنترل مستقل دارای مزایا و معایبی نیز می‌باش. یکی از معایب این سیستم، ناتوانی در اتصال به سایر سیستم‌ها مثل دوربین مداربسته و یا سیستم اعلام حریق می‌باشد. همچنین از این سیستم برای درب‌های محدود و با فاصله کم ستفاده می‌شود. از جهتی دیگر، نصب بسیار سریع و آسان از مزایای این سیستم کنترل تردد می‌باشد.

 

سیستم کنترل تردد یکپارچه ( ( Networkable

این سیستم‌ها یکی از انواع اکسس کنترل بوده که دارای یک برد مرکزی هستند. همین امر به آنها اجازه می‌دهد بتوانند به سرعت مورد برنامه ریزی قرار گرفته و به انواع درب متصل شده و تردد آنها را کنترل کنند. اپراتوری که از این نوع سیستم کنترل ورود و خروج افراد استفاده می‌کند، می‌تواند شرایط مختلف را به صورت موردی کنترل کرده و تغییر دهد. سیستم کنترل تردد یکپارچه بر خلاف مستقل، امکان اتصال به دوربین مداربسته و سیستم اعلام حریق را داشته و با کنترل مستقیم وودی ها، دارای امنیت بسیار بالایی می‌باشد. امکان تعریف شرایط مختلف ( آتش سوزی و... ) و امکان تعریف شیفت‌های کاری از جمله مزایای این سیستم کنترل تردد می‌باشد.

 

چرا استفاده از سیستم کنترل تردد ضروری است؟

استفاده از سیستم کنترل ورود و خروج افراد مخصوصاً برای سازمن‌ها و شرکت‌ها یک امر ضروری و کارآمد می‌باشد. برای درک ضرورت سیستم اکسس کنترل، ابتدا به بررسی امکانات و مزیت‌های سیستم کنترل تردد افراد می‌پردازیم.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی و تشخیص چهره

این سیستم‌ها یکی از انواع اکسس کنترل بوده که بسیار امنیت بالایی دارند و در گذشته تنها توسط موسسات رده بالا مورد استفاده قرار می‌گرفتند. علت امنیت بسیار بالای این سیستم‌ها، شخصی بودن ویژگی‌های ظاهری افراد می‌باشد. چشم و اثر انگشت مشخصاتی شخصی بوده و قابل دور زدن نمی‌باشند. این در صورتی است که در صورت لو رفتن رمز سیستم کنترل ورود و خروج افراد رمزی و یا دزدیده شدن کارت مورد قبول سیستم کنترل تردد کارتی، امنیت به خطر افتاده و امکان تردد صادر می‌شود. دستگاه‌های کنترل بیومتریکی از اسکنرهای بیومتریک برای شناسایی افراد استفاده می‌کنند که همین امر باعث امنیت بسیار بالای آنها می‌شود. دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، اسکنر شبکیه و اسکنر عنبیه از جمله رایج‌ترین، امن ترین و پرکاربردترین سیستم‌های کنترل تردد بیومتریکی افراد می‌باشند.

 

سیستم کنترل تردد غیر بیومتریکی افراد

سیستم اکسس کنترلی که بدون توجه به مشخصات ظاهری و فیزیکی افراد، تردد را کنترل و ثبت و ضبط می‌کند، سیستم اکسس کنترل غیر بیومتریکی نامیده می‌شود که خود به دو نوع سیستم کنترل تردد کارتی و سیستم ثبت تردد رمزی تقسیم می‌شود. این سیستم بدون نیاز به چک کردن افراد از نظر ظاهری و تنها با ارائه کارت یا رمز، اجازه یا عدم اجازه ورود را صادر می‌کند.

 

سیستم کنترل تردد کارتی

این سیستم، یکی از مهم ترین انواع اکسس کنترل بوده و به یک کارتخوان و به در متصل می‌شود. برای ورود از طریق این سیستم اکسس کنترل، باید کارت را روی دستگاه کارتخوان قرار داده یا آنم را درون آن بکشید، سیستم کنترل تردد کد مشخص شده بر روی کارت را چک کرده و به شما اجازه یا عدم اجازه ورود می‌دهد. این سیستم اکسس کنترل با مشخصات ظاهری و فیزیکی شما کاری نداشته و تنها با کارت و کد درج شده بر روی آن، رفت و آمد شما را کنترل می‌کند. با استفاده از این سیستم کنترل تردد نه نیازی به کلید هست و نه شناسایی چهره.

 

سیستم کنترل تردد رمزی

این سیستم اکسس کنترل، با وارد کردن رمز یا پین، به افراد اجازه تردد می‌دهد. سیستم در این روش امن بوده و در بانکداری‌ها و برای دسترسی به حساب‌ها و ایمیل‌ها استفاده می‌شود. استفاده از سیستم کنترل ورود و خروج افراد با استفاده از رمز، مزایا و معایبی دارد. یکی از این مزایا ورود آسان می‌باشد؛ چرا که شما برای ورود نها نیاز به یک کد دارید. اما همین کد یکی از معایب سیستم اکسس کنترل رمزی می‌باشد چرا که در صورت فراموشی رمز، اتفاقات جبران ناپذیری افتاده و ورود بدون کد تقریباً غیر ممکن خواهد بود. همچنین توصیه می‌شود برای امنیت بیشتر، کد مورد نظر هر چند وقت یک بار تغییر کند و کد جدیدی جایگزین آن شود.

این نوع سیستم کنترل ورود و خروج افراد معمولاً در شرکت‌های خصوصی و کوچک مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل وجود تعداد بالای پرسنل و کارمندان، گزینه‌ی مناسبی برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نمی‌باشد؛ چرا که استفاده از چندین رمز عبور و یا یک رمز عبور مشترک برای چندین درب، فرایند کنترل تردد را پیچیده کرده و دارای امنیت بالایی نمی‌باشد.

 

سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه

سامانه کنترل تردد خودرو و وسایل نقلیه به صورت خودکار و اتومات به کنترل رفت و آمد آنها می‌پردازد. کنترل مانع تردد، عکسبرداری از وسایل نقلیه، مدیریت لیست وسایل حمل و نقل و... از جمله اقداماتی‌ست که سیستم اکسس کنترل خودرو و وسایل نقلیه جهت کنترل تردد انجام می‌دهند. ساز و کار این سیستم کنترل تردد بین صورت است که هنگام ورود وسیله‌ی نقلیه به منطقه‌ی مشخص شده، دوربین پس از عکس گرفتن از آن و چک کردن خودرو یا سایر وسایل نقلیه با قوانین و مقررات از پیش تعیین شده، اجازه تردد یا عدم تردد را صادر می‌کند. این سیستم می‌تواند با توجه به پلاک و برنامه‌ی ارائه شده اجازه ورود ساعتی، روزانه و یا ساعتی را ارائه دهد. این بدین معنی است که پلاک وسیله نقلیه با ثبت شدن در دیتابیس، با اجازه‌های از پیش مشخص شده چک کرده و در صورت تطابق، اجازه ورود صادر می‌شود.

 

سیستم کنترل تردد مستقل ( ( Stand Alone

سیستم کنترل ورود و خروج افراد مستقل، بدون نیاز به برنامه و نرم افزار و به کمک یک حافظه داخلی تردد را کنترل می‌کند. برنامه ریزی و دریافت اطلاعات سیستم کنترل تردد مستقل از طریق لپ تاپ، اتصال به پرینتر و یا کی پد کارت خوان انجام می‌گیرد. سیستم اکسس کنترل مستقل دارای مزایا و معایبی نیز می‌باش. یکی از معایب این سیستم، ناتوانی در اتصال به سایر سیستم‌ها مثل دوربین مداربسته و یا سیستم اعلام حریق می‌باشد. همچنین از این سیستم برای درب‌های محدود و با فاصله کم ستفاده می‌شود. از جهتی دیگر، نصب بسیار سریع و آسان از مزایای این سیستم کنترل تردد می‌باشد.

 

سیستم کنترل تردد یکپارچه ( ( Networkable

این سیستم‌ها یکی از انواع اکسس کنترل بوده که دارای یک برد مرکزی هستند. همین امر به آنها اجازه می‌دهد بتوانند به سرعت مورد برنامه ریزی قرار گرفته و به انواع درب متصل شده و تردد آنها را کنترل کنند. اپراتوری که از این نوع سیستم کنترل ورود و خروج افراد استفاده می‌کند، می‌تواند شرایط مختلف را به صورت موردی کنترل کرده و تغییر دهد. سیستم کنترل تردد یکپارچه بر خلاف مستقل، امکان اتصال به دوربین مداربسته و سیستم اعلام حریق را داشته و با کنترل مستقیم وودی ها، دارای امنیت بسیار بالایی می‌باشد. امکان تعریف شرایط مختلف ( آتش سوزی و... ) و امکان تعریف شیفت‌های کاری از جمله مزایای این سیستم کنترل تردد می‌باشد.

 

چرا استفاده از سیستم کنترل تردد ضروری است؟

استفاده از سیستم کنترل ورود و خروج افراد مخصوصاً برای سازمن‌ها و شرکت‌ها یک امر ضروری و کارآمد می‌باشد. برای درک ضرورت سیستم اکسس کنترل، ابتدا به بررسی امکانات و مزیت‌های سیستم کنترل تردد افراد می‌پردازیم.

                                                                                             

سیستم کنترل تردد هوشمند افراد

هنگام تردد افراد در مکان‌های مختلفی از قبیل دانشگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری، مراکز تفریحی و فرهنگی، ادارات و سازمان‌ها، شرکت‌ها و ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و… که نیازی به ویژگی‌های فیزیکی مثل اثر انگشت، عنبیه چشم و… نیست، با شرایط دیگری عملیات نظارت بر تردد افراد صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی انواع کنترل تردد هوشمند افراد می‌پردازیم.

 

تردد آزاد

در این اماکن، ورود و خروج برای همگی آزاد بوده و نیازی به ویژگی‌های ظاهری و بیولوژیکی افراد، ارائه کارت یا کد و… نمی‌باشد. مثل مراکز تفریحی و پاساژها و فروشگاه‌ها که برای عموم مردم باز بوده و نیازی به چک کردن تردد آنها ندارند.

 

تردد با بلیط

در این نوع تردد، تنها افرادی که بلیط دارند می‌توانند وارد و یا خارج شوند. مثل متروها، پایانه‌ها، بنادر و… . با ارائه بلیط، سیستم کنترل تردد هوشمند به شما اجازه تردد می‌دهد.

 

تردد افراد خاص با مجوز مخصوص

اتاق‌های سرور، انبارها و خزانه‌ها، اتاق‌های مدیریت و دیتاسنترها از جمله اماکنی هستند که برای ورود به آنها باید یک مجوز ویژه ( مثل کارت و یا کد مخصوص ) داشته باشید و تنها افرادی که این مجوز را دارند می‌توانند در این اماکن تردد کنند

 

تردد پرسنل و کارکنان

این نوع سیستم کنترل ورود و خروج افراد تنها مخصوص پرسنل و کارمندان بوده و اطلاعات ورود و خروج آنها را ثبت و ضبط می‌کند. این سیستم معمولاً در ورودی‌های مخصوص کارمندان نصب می‌گردد.

 

تردد با تجهیزات

در برخی مجتمع‌های مسکونی، اداری و یا تجاری، تنها افرادی که دارای ریموت، کلید و یا کارت تردد هستند می‌توانند تردد کنند.

سیستم کنترل تردد هوشمند خانه

برای کنترل تردد هوشمند خانه از تجهیزاتی مثل آیفون تصویری، قفل هوشمند الکتریکی و دستگیره دیجیتال و ضد سرقت، جک و موتور درب اتوماتیک، موتور کرکره برقی ( برای پارکینگ ) و دوربین مداربسته استفاده می‌شود. در سیستم کنترل تردد هوشمند اماکن که یکی از انواع اکسس کنترل بوده و در دو نوع کابلی و وایرلس ( بیسیم ) وجود دارد، از تجهیزات کنترل تحت شبکه ( وایرلس یا کابلی )، انواع رله هوشمند ( وایرلس یا کابلی )، وای فای هات اسپات و انواع سوئیچ شبکه استفاده می‌شود.

کنترل و نظارت بر تردد در این نوع سیستم کنترل تردد، با یک سیستم مرکزی یکپارچه صورت می‌گیرد. کنترل تجهیزات در این سیستم کنترل تردد معمولاً به صورت هوشمند و از طریق تلفن همراه ساکنین صورت می‌گیرد اما کد، رمز، تشخیص چهره و اثر انگشت، کارت RFID و… از جمله ابزارهای کنترل تجهیزات در سیستم کنترل تردد هوشمند خانه می‌باشند.

آیفون تصویری که یکی از تجهیزات سیستم کنترل تردد هوشمند اماکن می‌باشد نیز شامل دو نوع آیفون تصویری وایرلس دارای دوربین وای فای و آیفون تصویری دارای دوربین مداربسته سیم کارت خور می‌باشد. هر دو نوع آیفون‌های تصویری به ساکنین اجازه می‌دهند تردد و رفت و آمد را از راه دور نیز کنترل کنند.

 

سیستم کنترل تردد هوشمند خودرو و نظارت بر تردد کالا

تمامی اماکنی که وسایل نقلیه و یا کالا در آنها تردد می‌کنند از قبیل گمرکات، بنادر، پارکینگ‌های عمومی و خصوصی، فرودگاه‌ها، جاده‌ها و… نیازمند سیستم کنترل تردد هوشمند هستند. یعنی وجود سیستمی که ورود و خروج را کنترل کرده و از طرفی اتوماتیک ( هوشمند ) باشد یک نیاز بسیار ضروری و الزامی‌ست. از این رو از سیستم‌های اکسس کنترل جهت نظارت بر تردد خودرو و کالا استفاده می‌شود.

 

اتوماسیون پارکینگ‌های عمومی

سیستم کنترل تردد پارکینگ‌های بزرگ یکی از پیچیده ترین و مهم تری انواع اکسس کنترل می‌باشد. در پارکینگ‌های عمومی خودروها و وسایل نقلیه بسیاری تردد می‌کنند بنابراین سیستم اکسس کنترل هوشمند پارکینگ باید به گونه‌ای طراحی و نصب شده باشد که در فرایند کنترل تردد مشکلی پیش نیاید. از کارت، پرینتر قبض پارکینگ، نمایشگر، نرم افزار تحت شبکه و کارت‌خوان با قابلیت شناسایی RFID به منظور کنترل تردد پارکینگ‌های عمومی استفاده می‌شود. نرم افزار پلاک خوان، نرم افزار انبارداری، نرم افزار پایانه‌های باربری، نرم افزار پردازش تصویر و نرم افزار کنترل ورود و خروج کالا از جمله نرم افزارهایی هستند که جهت کنترل تردد پارکینگ‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کنترل تردد پارکینگ‌ها و گاراژهای خصوصی

این سیستم که در پارکینگ‌ها و گاراژهای خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل دوربین مداربسته، درب اتوماتیک ریلی و یا لولایی، کرکره برقی اتوماتیک، درب اتومات سکشنال سقفی گاراژی و راهبندهای اتوماتیک اهرمی میله‌ای می‌باشد. این سیستم اکسس کنترل معمولاً نیازی به نرم افزار نداشته و تنها دوربین مداربسته آن نیاز به اتصال به سرور و تجهیزات شبکه برای ثبت تصاویر دارد. کرکره، درب و یا راهبند این سیستم ریموتی و یا راداری RFID می‌باشد.

 

انواع سیستم کنترل ورود و خروج افراد

از انواع سیستم کنترل تردد می‌توان به دستگاه اکسس کنترل، سیستم کنترل دسترسی، درب اتوماتیک، آیفون تصویری، کرکره برقی، قفل برقی درب ورودی، دستگاه حضور و غیاب، گیت کنترل تردد، تجهیزات تردد شمار، تجهیزات اتوماسیون پارکینگ، دستگیره دیجیتال و قفل هوشمند الکتریکی اشاره کرد.

 

تجهیزات اتوماسیون پارکینگ

تجهیزات اتوماسیون پارکینگ شامل راهبند اتوماتیک مبتنی بر پردازش تصویری ( خوانده شدن پلاک خودرو توسط دوربین )، رادار RFID و راهبند اتوماتیک اهرمی میله‌ای می‌باشد.

 

تجهیزات تردد شمار

این تجهیزات شامل تردد شمار نوری، تردد شمار ویدیویی مبتنی بر دوربین مداربسته و تردد شمار رادیویی می‌باشد.

 

قیمت سیستم کنترل تردد

قیمت انواع اکسس کنترل بسته به نوع، مزایا، برند و سایر ویژگی‌ها متغیر است. همانطور که گفته شد اکسس کنترل انواع مختلفی دارد که هر نوع آن مناسب یک مکان می‌باشد. پیدا کردن بهترین و مناسب ترین اکسس کنترل برای شما، تاثیر بسزایی در فرایند انتخاب و خرید دارد. در صورتی که مطمئن نیستید چه نوع سیستم کنترل ترددی برای شما مناسب است، جهت دریافت مشاوره و اطلاع از جدیدترین لیست قیمت سیستم کنترل تردد، قیمت دزدگیر پارادوکس کانادا، قیمت چشمی دزدگیر پارادوکس و ...، همین حالا با کارشناسان فروش شرکت فراحفاظ آموت تماس بگیرید.