جنس مورد نیاز الکترود زمین

جنس مورد نیاز الکترود زمین

جنس مورد نیاز الکترود زمین

جنس مورد نیاز الکترود زمین

تعیین صحیح جنس و اندازه الکترود زمین و اتصالات آن، باعث افزایش طول عمر سیستم زمین می ­گردد.

جنس الکترود زمین و اتصالات باید به نحوی تعیین شود که در برابر خوردگی مقاومت لازم را ایجاد نماید.

جهت هدایت مناسب جریان­ های الکتریکی ناشی از خطای اتصال کوتاه و صاعقه نیز می­بایست ابعاد الکترود زمین به نحوی تعیین گردد که بر اثر عبور جریان، افزایش حرارت بر روی الکترود زمین بوجود نيايد و منجر به فیوزینگ آنی نشود.

جنس الکترود زمین:

۱– مس: برای الکترود زمین معمولا از مس استفاده می­شود. مس علاوه بر هدایت بالایی که دارد، بخاطر کاتدیک بودن نسبت به سایر فلزات دفنی مجاور خود ، در برابر خوردگی نیز مقاومت می­کند.

۲- فولاد با روکش مس: الکترودهای میله­ ای، از این جنس می­ باشند. وجود لایه ­ای از مس در این نوع الکترودها تنها مقاومت الکترود را در برابر خوردگی بالا برده و تاثیری در هدایت آن ندارد. روکش مس می بایست از نوع نشست مولکولی برروی فولاد (COPPER BOND) باشد.

۳- آلومینیوم: از آلومینیوم بخاطر مشکلاتی که ایجاد می ­کند، کمتر بعنوان الکترود فنی استفاده می­شود. یکی از دلایل آن این است که آلومینیوم به خودی خود و بر اثر عبور جریان­ های متناوب، به تدریج خورده می­شود.

۴- فولاد: از فولاد به عنوان میله زمین و مش می­توان استفاده نمود. البته در این حالت باید مسائل مربوط به خوردگی فولاد در نظر گرفته شود. برای این امر معمولا از فولاد گالوانیزه به همراه حفاظت کاتدیک، استفاده می­ گردد.