علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو چه بود؟

علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو چه بود؟

علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو چه بود؟

آتش­‌سوزی از فجایعی است که در مدت زمان کمی پس از شروع، اگر کنترل نشود، خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. همه ما آتش سوزی پلاسکو را به خاطر داریم. یکی از آتش­‌سوزی­‌هایی که به دلیل شدت و وسعت زیاد از کنترل خارج شد و خسارات مالی، و بدتر از آن خسارات جانی بسیاری برجای گذاشت. حال مسئله این است که ساختمان­‌های بسیاری مانند پلاسکو وجود دارند که به دلیل شرایط مشابه، چنانچه در آن‌­ها آتش­‌سوزی رخ دهد، همان فاجعه دوباره تکرار خواهد شد. در ادامه به دلایل وقوع آتش­ سوزی پلاسکو و خسارات مالی و جانی حاصل از آن می‌­پردازیم.

                                                                                         

علت آتش سوزی پلاسکو چه بود؟

براساس گزارش­‌های بدست آمده از آتش نشانی تهران، حاضران در محل و سایر افراد وابسته به سازمان­‌های مرتبط، چنین برمی‌­آید که دلایل متعددی باعث بروز این فاجعه شده است:

 • آتش­‌سوزی از طبقه دهم پلاسکو آغاز شد. گفته می­‌شود نشت گاز از اجاق پیک­‌نیک و به دنبال آن زدن کلید برق، جرقه­ انفجار بوده است.
 • ساختمان پلاسکو مجهز به سیستم لوله­‌کشی گاز نبود. به همین دلیل کسبه در تمام طبقات از مواد آتش‌­زا مانند نفت، گازوئیل و کپسول­‌های گاز مایع استفاده می­‌کردند. که وجود این مواد آتش را گسترش داد.
 • به دلیل قدمت بالای ساختمان پلاسکو و عدم بازسازی تأسیسات در سالیان، سیستم سیم­‌کشی و برق دچار مشکل بود.
 • همان­طور که می‌دانید، بسیاری از کسبه در حیطه تولید پوشاک فعالیت می‌­کردند. به همین دلیل، وجود حجم بالای پارچه و پوشاک که آتش­گیر هستند، باعث گسترش آتش در بین طبقات شد.
 • با گسترش آتش­‌سوزی، اسکلت فولادی ساختمان در دمای بالا شروع به تغیر شکل و افت مقاومت کرد.
 • تغییر شکل سازه در نتیجه افت مقاومت باعث بروز خرابی پیش­رونده شد. به این معنی که تغییر در یک بخش سازه به صورت سلسه‌­وار در تمام سازه ادامه پیداکرد. متأسفانه نتیجه آن فروریزی ساختمان بود.
 • جنس نمای ساختمان از پلیمر ترموپلاستیک بود که خود عاملی بر گسترش آتش است.

آنچه گفتیم مجموعه وقایعی است که در روز حادثه رخ­داد. بسیاری از این مشکلات در پی عدم توجه مالکان به بازسازی و نوسازی ساختمان و عدم استفاده از پوشش ضد حریق پیش‌­آمد.

ساختمان‌­های فرسوده بسیاری مانند پلاسکو وجود دارند، و بسیار ساختمان­‌هایی در آینده ساخته خواهند شد. سؤال این است که این ساختمان­‌های بزرگ مانند پلاسکو چه اقداماتی باید برای پیش­گیری از حادث‌ه­ای این‌چنینی انجام دهند.

                                                                           

اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار حوادثی مانند آتش سوزی پلاسکو چیست؟

 • استفاده از سیستم اعلام و اطفای حریق، یکی از گزینه­‌های مهم است. این سیستم­‌ها تا بروز شعله­‌های آتش صبر نمی‌­کنند، بلکه با تشخیص دمای بالا و گازهای پرخطر اخطار آتش­‌سوزی می­‌دهند. به همین دلیل پیش از آن­که آتش­‌سوزی به تعریف عام آن شروع شود، می­‌توان آن را خنثی کرد.
 • عدم استفاده از مصالح آتش‌گیر و پرخطر در نمای ساختمان. همان­طور که به عنوان یکی از دلایل فاجعه پلاسکو به آن اشاره کردیم. نمای ساختمان بخشی است که نوسازی آن راحت‌­تر از قسمت‌­های دیگر است، پس در زمان بازسازی باید مصالح مناسب انتخاب شوند.
 • استفاده از پوشش ضد حریق روی اسکلت و سازه­‌های فولادی ساختمان می‌تواند از ریزش ساختمان در ساعات اولیه آتش سوزی جلوگیری کند.
 • تعبیه راه­‌های خروج اضطراری در ساختمان
 • چنانچه امکان اعمال پوشش‌های ضد حریق در نوسازی ساختما‌‌‌‌‌‌ن­‌ها وجود ندارد، سایر تمهیدات، مانند کپسول‌­های آتش‌­نشانی، اتصال به سیستم اداره‌ آتش‌­نشانی و رعایت اصول ایمنی از طرف ساکنان روشی است که می‌­توان در پیش‌­گرفت.

بیشتر بخوانید: مقاوم سازی ساختمان و سازه اسکلت فلزی در برابر حریق چگونه انجام می‌شود؟

ساختمان­‌های مشابه پلاسکو که در معرض خطر هستند

شاید نتوانیم نام تمام ساختمان­‌های کشور که در وضعیت بحرانی مانند پلاسکو هستند را نام ببریم اما می‌­توانیم وضعیت آن­ها را شرح دهیم.

 • فاکتور قدمت را اگر به عنوان دلیل فرسودگی درنظر بگیریم، می‌­تواند یکی از علل باشد. اما به طور کلی ۱ ساله یا ۵۰ ساله بودن یک بنا در خطرپذیری آن تأثیر چندانی ندارد.
 • چنانچه ساختمان در زمان عدم گستردگی استفاده از پوشش­‌های ضد حریق ساخته شده است، یا به دلیل صرفه جویی در هزینه‌­ها از این فاکتور چشم پوشی شده است، یکی از اصول اولیه غایب است.
 • وجود مواد اتش­‌گیر و عدم وجود سیستم اعلام حریق. این دو فاکتور در کنار یکدیگر احتمال بروز خارج از کنترل حادثه را افزایش می­‌دهند.
 • ساختمان ­هایی که مرکز پرخطر آن مانند آزمایشگاه یا سالن رنگ­ریزی، نزدیک انبار و سایر بخش‌­هایی است که مواد آتش­­گیر در آن وجود دارند.
 • تأسیسات برقی ساختمان باید استاندارد باشد. از نظر طراحی سیستم برقی باید با در نظر گرفتن اصول ایمنی و کارایی مناسب طراحی شود. در کنار این مسئله نحوه نگ­داری و زمان نوسازی و تعویض نیز باید مشخص باشد.
 • چنانچه ساختمان دستورالعمل نگه­داری مشخصی نداشته باشد، جای نگرانی بسیار وجود دارد. این دستورالعمل سندی است شامل نحوه­ نگهداری و مراقبت از تأسیسات برق، گاز و ارتباطات.
 • در نهایت باید گفت که ایمنی ۱۰۰ درصد وجود ندارد. بنابراین آگاهی تمام ساکنان یک ساختمان از اصول ایمنی و علائم بروز حریق بسیار مهم است. چنانچه افراد حاضر در یک ساختمان اطلاع کافی از این اصول ندارند، باید نسبت به یادگیری و آموزش آن اقدام شود.

                                                       

خسارات جانی و مالی آتش سوزی پلاسکو

بسیاری در این فاجعه دچار خسارت شدند. با وجودی که تعدادی از واحدهای صنفی تحت پوشش بیمه بودند. تمام کسبه ساختمان پلاسکو، تولیدی­‌ها و کالای خود را از دست دادند. طبیعی است که امرار معاش خانواده‌­های بسیاری از این ساختمان تأمین می­شد. پس از این فاجعه بسیاری شغل خود را از دست دادند. این تنها یک روی سکه است. مهم‌­تر این­که خانواده­‌های بسیاری داغ­دار شدند. عده زیادی از آتش­نشانان و همچنین مردمی که به دلایل مختلف در سختمان گیرافتاده بودند. متأسفانه فروریزی کامل ساختمان مهلت نجات را از تیم آتش­نشانی و افراد گرفتار در محل گرفت.

سخن پایانی

فجایعی مانند آتش­ سوزی پلاسکو هرگز نباید رخ‌­دهد. اما حال که چنین حادثه­‌ای در تاریخ ما رقم خورده است، باید آگاه باشیم که چه دلایلی باعث بروز آن شدند و با چه راهکارهایی می­‌توان از بروز دوباره­ آن‌­ها جلوگیری کرد. اقدامات ایمنی در حین ساخت، تعبیه سیستم­‌های امن تأسیساتی و مدیریت صحیح بحران، از مهم‌­ترین فاکتورهایی است که مانع از چنین رخ­دادهایی می­‌شود. برای ساختمان­‌های قدیمی در این بین، امکان وقوع چنین حوادثی بیشتر است. خوب است تا آگاهی افرادی که در این ساختمان­‌ها کار یا زندگی می‌­کنند درمورد اصول امنیتی و نحوه استفاده از وسایل اولیه آتش‌­نشانی مانند کپسول افزایش یابد.