نقش دوربین مدار بسته در کاهش سرقت

نقش دوربین مدار بسته در کاهش سرقت

نقش دوربین مدار بسته در کاهش سرقت

نقش دوربین مدار بسته در کاهش سرقت 

در این قسمت قصد داریم بگوییم چگونه دوربین مدار بسته باعث کاهش سرقت از منازل و سایر اماکن می شود ؟ شاید شما در محله ای امن زندگی می کنید و تاکنون در محله شما دزدی رخ نداده است ولی هیچ چیز تضمین کننده این امنیت برای همیشه نیست. بهرحال همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه اندک برای بالابردن امنیت همیشه بهتر از تجربه تلخ مورد سرقت واقع شدن و سپس بالا بردن امنیت است. نتیجه یک تحقیق که در سال 2014 توسط FBI رخ داده است نشان دهنده آن است که احتمال سرقت مکانهایی که مجهز به دوربین مدار بسته هستند 72% کمتر از احتمال سرقت در مکان های فاقد دوربین می باشد.

در این بخش ابتدا روش های سنتی جلوگیری و پیشگیری از سرقت را معرفی می نماییم و سپس به نقش دوربین مدار بسته در کاهش جرم و جنایت و سرقت بخصوص سرقت از منازل ، امکان فروشگاهی و ... خواهیم پرداخت.

 

روش های سنتی پیشگیری از سرقت

همه ما بخصوص افرادی که در منازل ویلایی زندگی کرده اند ، کم . بیش با این روش ها آشنایی دارند. در ادامه بعضی از متداول ترین آنها را معرفی می نماییم.

  1. روشن نگاه داشتن چراغها در هنگام شب
  2. کشیدن پرده ها و عدم امکان مشاهده داخل خانه از بیرون
  3. روشن کردن رادیو با صدای متوسط در هنگام ترک خانه
  4. سپردن منزل به یکی از دوستان و آشنایان جهت نگهبانی از آن
  5. رها ساختن سگ در منازل ویلایی

ولی امروزه دزدها با این روش ها آشنایی دارند و معمولاً این روش ها دیگر کارائی خود را ندارند. لذا باید به دنبال روش های جدیدی جهت حفاظت از منزل خود باشیم.

 

کاهش دزدی با استفاده از دوربین مدار بسته

 کاهش سرقت و دزدی با نصب دوربین مدار بسته را در 3 فاز مختلف مورد بررسی قرار می دهیم

  1. پیش از سرقت
  2. در حین سرقت
  3. پس از سرقت

 

پیشگیری قبل از انجام سرقت با نصب دوربین

نتیجه یک تحقیق نشان داده که اکثر دزدها به دنبال یک طعمه آسان هستند و معمولاً قبل از انجام سرقت محل را حداقل یکبار مورد بررسی قرار می دهند. لذا با نصب دوربین مدار بسته هم منزل ما از یک طعمه آسان بالقوه جهت سرقت خارج می شود و هم اینکه در هنگام بررسی های اولیه منزل توسط دزدان تصویر آنها در دوربین مدار بسته ثبت می شود و آنها اصلاً بجای گذاشتن رد و اثر از خود را دوست ندارند ، لذا معمولاً قید مکانهایی که دارای دوربین هستند را می زنند و به دنبال طعمه های آسان تر می روند.

 

جلوگیری از سرقت در حین آن

مهم ترین فاز از میان فازهای 3 گانه فوق همین فاز می باشد. زیرا اگر درحین دزدی ، متوجه آن شویم با خبر کردن پلیس و آشنایان می توانیم از آن جلوگیری و از دارایی هایمان حفاظت نماییم. اگر تجربه استفاده از دزدگیر منازل را دارید حتماً می دانید که این سیستم ها خطاهای بسیار دارند و مدام بصورت اشتباه آژیر می کشند.

معمولاً در اوایل نصب دزدگیر مدام به ما استرس وارد می شود و وقتی به منزل مراجعه می نماییم متوجه می شویم که مثلاً پرده تکان خورده و دزدگیر آژیر اشتباه کشیده است و پس از مدتی که آژیر های اشتباه دزدگیر برایمان عادی می شود و به اصطلاح دزدگیر برایم به چوپان دروغ گو تبدیل می شود دیگر به الارم ها و آژیر های آن توجه نمی کنیم و چه بسا یکی از این آژیر کشیدن ها واقعا بدلیل مورت سرقت واقع شدن منزل ما باشد.

ولی اگر بهمراه دستگاه دزدگیر ، اقدام به نصب دوربین مدار بسته نیز کرده باشیم ، هرگاه دزدگیر آژیر کشید بلافاصله توسط اینترنت و بر روی گوشی هوشمند خود ، وضعیت منزل را مشاهده می نماییم و اگر سرقتی در حال وقوع بود بلافاصله اقدامات مقتضی جهت برخورد با سارقان را آغاز خواهیم نمود.

 

به دام انداختن سارقان پس از دزدی

حال اگر منزل ما مورد سرقت واقع شد ، تصاویر دوربین مدار بسته به دو صورت می تواند به ما کمک نماید.

  1. مشاهده روش سرقت سارقان و یافت حفره های امنیتی و بر طرف نمودن آنها
  2. گرفتن بکاب تصاویر سارقان و ارائه به نیروهای انتظامی و سایر مراجع جهت یافتن رد آنها

تذکر: دوربین مدار بسته جهت مستند سازی نصب می شود و هرچه کیفیت تصویر آن بالاتر باشد ، امکان استناد نمودن به تصویر آن در مراجع انتظامی و قضایی بیشتر است. لذا دوربینی نصب نمایید که تا حد امکان کیفیت تصویر بالا داشته باشد و قابلیت تشخیص چهره ، پلاک خودرو و همچنین جزئیات موجود در تصویر را داشته باشد. مثلاً گاهی سارقان چهره خود را می پوشانند و فقط با نقش یک خالکوبی بر روی دست یا یک خراش خاص روی گردن شناسایی می شوند. لذا کیفیت بالای تصاویر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.