سنسور بیم خطی چیست و در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

سنسور بیم خطی چیست و در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

سنسور بیم خطی چیست و در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

سنسور بیم خطی چیست و در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

                                                                                   

حفاظت از بعضی مکان‌ها به‌وسیله دیوار میسر نیست. مثلاً شما نمی‌توانید جلوی تراس و یا پنجره‌ها را دیوار بکشید تا از ورود افراد متجاوز جلوگیری کنید. یا در بعضی مناطق که میراث فرهنگی به علت حفظ ظاهر سنتی کوچه‌باغ‌ها به مالکین اجازه نمی‌دهد اطراف باغ را دیوار بگذارند، باغداران به‌منظور حفظ امنیت خودشان و فضای باغ خود نیاز به دزدگیری دارند که بتواند درست مانند یک فنس یا دیوار مجازی عمل کند. کسانی که در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند و نمی‌خواهند با ساخت دیوارهای بلند، لذت تماشای طبیعت را از خود بگیرد و یا باغبانی که با زحمت برای محصولات خود تلاش کرده و نمی‌خواهد توسط حیوانات و یا سارقین مورد دستبرد قرار بگیرد چه باید کند؟! راهکار پیشنهادی ما، استفاده از سنسور بیم خطی است.

سنسور بیم خطی یکی از انواع سنسور دزدگیر اماکن می‌باشد که جوابگوی نیاز این افراد است. سنسور بیم خطی به نام سنسور بیم لیزری هم شناخته می‌شود چراکه به‌وسیله‌ی خطی نامرئی حصاری ایجاد می‌کند که در صورت قطع شدن خطوط نامرئی، صدای آژیر دزدگیر خانه به صدا درمی‌آید.

سنسور بیم خطی چیست و چگونه کار می‌کند؟

                                                                                                            

سنسور بیم خطی نوعی از سنسور دزدگیر اماکن است که از فضاهای باز مانند تراس، پنجره‌ها، دیوارهای کوتاه و ورودی‌ها محافظت می‌کند. سنسور بیم لیزری از اشعه‌های لیزری مادون قرمز که با چشم قابل‌مشاهده نیست، سیگنال‌هایی ایجاد و دریافت می‌کند که مانند یک حفاظ نامرئی کار محافظت را انجام می‌دهند. هر زمان که مانعی در مقابل رفت‌وآمد این سیگنال‌ها از فرستنده به گیرنده سنسور بیم خطی ایجاد شود؛ دزدگیر اعلام‌خطر می‌کند.

سنسور بیم لیزری به‌صورت یک بیم جفتی بوده که با فاصله از هم و بر روی دیوار، پنجره، تراس و یا حتی جاهایی که دیوار نیست هم نصب می‌شود. این سنسور دزدگیر اماکن با ایجاد یک دیواره یا خط فرضی، ورود افراد غیرمجاز به آن محدوده را ممنوع می‌کند.

از جمله مزیت‌های این سنسور دزدگیر اماکن این است که با عبور یک سگ یا گربه، صدای آژیر کاذب ایجاد نمی‌کند چرا که فقط یک یا نهایتاً دو خط از خطوط سیگنال‌های چشمی قطع می‌شوند. پس دز گیر تشخیص می‌دهد که این موجودی که خطوط لیزری را قطع کرده انسان نیست. اما زمانی که سه یا چهار سنسور بیم لیزری همزمان قطع شود، پیغام هشدار به دستگاه مرکزی دزدگیر ارسال می‌شود. عدم تولید هشدارهای کاذب در دزدگیر بسیار مهم است. ازاین‌جهت سنسور بیم خطی برای محیط‌های باز که احتمال رفت‌وآمد حیوانات در آنها زیاد است، کارایی خوبی دارد.

                                                                                                                                       

سنسور بیم خطی در دزدگیر اماکن رابین

دزدگیر اماکن رابین دارای سنسور بیم خطی از نوع رزین پلی کربنات و در دو مدل داخل ساختمان و فضای باز طراحی شده است که دارای انواع مختلف با چند گروه لنز آشکارساز می‌باشد.

سنسور بیم خطی در دزدگیر اماکن رابین از نوع سیمی است. این سنسور بیم لیزری به‌وسیله‌ی پرتو پالس دیجیتال مادون قرمز و فاصله‌ای بین ۵۰ تا ۲۴۰ میلی‌ثانیه بعد از عبور محرک واکنش نشان می‌دهد. سنسور بیم لیزری در دزدگیر اماکن رابین قابلیت تحمل دما تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد دارد و در رطوبت ۵ تا ۹۵ درصد نیز کارایی خودش را حفظ می‌کند.

می‌شود گفت این محصول ضد باران و مه است و محدوده عملکرد وسیع و قابل‌کنترلی دارد. مدل‌های متنوع این سنسور بر اساس فاصله‌ای که پوشش می‌دهند، نام‌گذاری شده است. مثلاً مدل ABE-250B این چشمی تا فاصله‌ی ۲۵۰ متر در فضای داخلی و تا ۷۵۰ متر در فضای خارجی ساختمان کارایی دارند.

سنسور بیم لیزری برای چه مکان‌هایی مناسب است؟